در چه صورت مرد می توان نفقه زن را پرداخت نکند؟

ارسال شده توسط وکیل پایه یک دادگستری در ۱۳۹۸-۰۴-۱۱

مطابق قانون مدنی ایران نفقه زن عبارت است از تمامی نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن، از جمله مسکن، غذا، لباس ، اثاثیه منزل و هزینه های بهداشت و درمان و هرچیزی که لازمه زندگی وی باشد.قانون مدنی و کیفری تاکید زیادی بر پرداخت نفقه داشته ولی در شرایط خاصی به مرد اجازه عدم پرداخت نفقه را داده است.طبق قانون مدنی هرگاه زن بدون مانع مشروع از ادای وظایف زوجیت خودداری کند مستحق نفقه نمی باشد.شایان ذکر است که عدم قدرت مالی مرد نمی تواند مانع پرداخت حق نفقه گردد و به محض ازدواج این حق به گردن مرد می باشد و باید پرداخت کند.

 

مواردی که مرد می تواند نفقه زن را پرداخت نکند

۱- عدم تمکین زن

براساس قانون مدنی درصورت عدم تمکین از طرف زن ، وی مستحق نفقه نخواهد بود.تمکین به معنی برآوردن همه نیازهای شوهر و اجابت نمودن خواسته های شرعی وی از جمله رابطه زناشویی می باشد.در رابطه زناشویی زن به غیر از موارد استثناء مثل بیماری و خلاف شئون اخلاقی و مغایرت با سلامت جسمی و روحی، باید همسر خود را تمکین کند.از دیگر موارد تمکین زن ، زندگی در خانه شوهر می باشد بنابراین در زمان عقد زن مستحق نفقه نمی باشد مگر آنکه در  ضمن عقد این شرط مطرح شود که زن درخانه ای غیر از خانه شوهر بماند ونفقه دریافت کند.مورد سوم، الزام زن به حسن معاشرت و رفتار خوب با شوهر خویش است.

۲- ترک بی دلیل منزل توسط زن

یکی دیگر از موارد اجازه عدم پرداخت نفقه به مرد ، زمانی است که زن بدون دلیل و بدون رضایت شوهر خانه را ترک نموده و حتی درصورت اقامت در خانه پدر نیز مرد می تواند از پرداخت نفقه خودداری کند.همچنین درمورد زنی که بی دلیل از تمکین شوهر دست بردارد و  ناشزه یا نافرمان شود ، مرد می تواند علاوه بر عدم پرداخت نفقه، زن را طلاق داده و زن دیگری اختیار کند.البته اگر منرل مرد از جنبه شئون اجتماعی مطابق حال زن باشد، اما زندگی در آن، احتمال ضرر و زیان شرافتی یا بدنی و آزار و اذیت برای زن به‌وجود آورد، خروج او از منزل نافرمانی محسوب نمی‌شود و تا زمان برطرف شدن مشکل، نفقه به وی تعلق خواهد گرفت.

۳- عقد موقت

درمورد عقد موقت نیز مرد ملزم پرداخت نفقه نمی باشد مگر اینکه عقد موقت با شرط پرداخت نفقه جاری شود.در این صورت زن باید بتواند ادعای خود را ثابت کند. یعنی یا باید به نزدیک‌ترین مجتمع قضایی محل سکونت خود مراجعه و ۳ برگ اظهارنامه دریافت و آمادگی خود را اعلام کند یا آنکه چند نفر را به شهادت بگیرد و استشهاد‌هایی تنظیم کند.جهت دریافت مشاوره در این زمینه با بهترین وکیل اصفهان به بخش مشاوره رایگان سایت مراجعه کنید و یا با ما تماس بگیرید.

۴- طلاق در شرایط نافرمانی زن

همچنین زنی که مطلقه باشد نفقه وی در زمان عده برعهده شوهر می باشد مگر اینکه طلاق درشرایط نافرمانی زن اتفاق افتاده باشد که در این صورت به وی نفقه تعلق نمی گیرد.البته درصورت حمل زن از طرف شوهر ،زن میبایست تا زمان وضع حمل از مردنفقه دریافت کند.

۵-فوت مرد و عدم آبستنی زن

درصورت فوت شوهر ، اگر زن از شوهر آبستن نباشد به وی نقفه تعلق نمیگیرد.ولی اگر زن از شوهر آبستن باشد ، در زمان عده میبایست نفقه وی از دارایی مرد و درصورت عدم دارایی مرد از اموال اقارب وی به زن پرداخت شود.

مجازات پرداخت نکردن نفقه درصورت عدم وجود شرایط بالا

اگر مرد هیچکدام از شرایط بالا را نداشت و باز اصرار به عدم پرداخت نفقه داشت حبس در انتظار مرد می باشد.قانون حمایت از خانواده برای عدم پرداخت نفقه جنبه کیفری در نظر گرفته و می گوید درصورت تمکین زن، مرد ار پرداخت نفقه امتناع کند وی مرتکب جرم ترک نفاق شده و به حبس تعزیری درجه ۶، از ۶ماه تا ۲ سال محکوم می گردد.البته درصورت گذشت شاکی اجرای مجازات متوقف می شود.

همچنین درصورتی که مرد به حکم دادگاه بی توجه باشد ،زن این اجازه را خواهد یافت که از دادگاه دادخوااست طلاق نماید.نفقه حق زن است و قانون ایران درباره آن بسیار سختگیر است زیرا درصورت عدم پرداخت نفقه این امکان وجود دارد که زن به فساد دچار شود .

درصورت عدم پرداخت نفقه ، زن چگونه شکایت کند

درصورتی که زن بخواهد به علت عدم پرداخت نفقه از مرد شکایت کند می تواند به مراجعه قضایی رجوع کرده و این امکان را دارد که هم شکایت کیفزی و هم دادخواست حقوقی ارائه دهد.سپس دادگاه میزان نفقه را مشخص و شوهر را محکوم به پرداخت آن می کند و درصورت عدم توجه مرد از حکم دادگاه ، وی مجبور به طلاق دادن زن می گردد.نفقه مربوط به زمان حال  از طریق شکایت کیفری قابل مطالبه و نفقه مربوط به بیش از ۵ سال گذشته از طریق دادخواست حقوقی قابل پرداخت است.درصورت نیاز به مشاوره درخصوص مطالبه نفقه و دعاوی خانواده با بهترین وکیل کیفری اصفهان می توانید با ما تماس گرفته و یا از طریق فرم مشاوره رایگان سوالات حقوقی خود را در این زمینه مطرح کرده تا در اسرع وقت به شما پاسخ داده شود.

 

نوشته شده توسط وکیل پایه یک دادگستری تاریخ ارسال ۱۳۹۸/۰۴/۱۱ 4 نظر 6904 نمایش دسته حقوقی, کیفری

دیدگاه کاربران

رضایی در تاریخ ۱۴۰۰/۵/۱۹

با سلام
در ازدواج دومم به دلیل شرب خمر فرزند شوهرم مجبور به ترک منزل( تا حل شدن موضوع) شده ام ، آیا در این دوران نفقه به من تعلق میگیرد؟

وکیل پایه یک دادگستری در تاریخ ۱۴۰۰/۵/۱۹

سلام.بستگی به این دارد که قاضی رسیدگی کننده چنین توجیهی را بپذیرند یا خیر

saifi در تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۱۵

سلام ایا زندانی نفقه نیز عفو میشود، اگر این اتفاق افتاد ایا دوباره می توان درخواست نفقه کرد؟

وکیل پایه یک دادگستری در تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۱۵

بله ممکن است مشمول عفو شود


مطالب مرتبط