شکایت از کسی که ضامن وام بانکی او شده ایم چگونه است؟

ارسال شده توسط وکیل پایه یک دادگستری در ۱۳۹۸-۰۳-۳۱

آیا ضامن وام بانکی دیگران شویم؟
اگر شما کارمند باشید و یا یک شغل معتبر داشته اید ممکن است برایتان پیش آمده باشد که فردی در نزدیکیتان برای دریافت وام به شما رجوع کرده و از شما بخواهد ضمانت وام بانکی وی را برعهده بگیرید.حال ترس شما در این مورد این است که اگر وام گیرنده ، اقساط وام را پرداخت نکند و بانک اقساط را از حقوق شما کم کند، تکلیف شما به عنوان ضامن چه می تواند باشد و چطور می توانید حق خود را پس بگیرید؟طبق قانون مدنی باید بگوییم که در این زمینه ضامن پس از پرداخت سفته یا ضمانت هایی که از مدیون گرفته به وی ، میتواند به مدیون رجوع کرده و حق خود را بازپس بگیرد.

 

اصلا ضمانت وام بانکی چه شرایطی دارد؟

حال برای روشن تر شدن موضوع میخواهیم کمی درباب ضمانت وام بانکی و شرایط  آن توضیح می دهیم.

عقد ضمانت

طبق قانون مدنی عقد ضمان عبارت است از اینکه شخصی مالی را که بر ذمه دیگری است به عهده بگیرد. متعهد را ضامن ، طرف دیگر را مضمون له و شخص ثالث مضمون عنه یا مدیون اصلی می گویند.

شرایط ضامن وام بانکی

ضامن وام بانکی میبایست عاقل ، بالغ و رشید باشد. همچنین لازم نیست که ضامن مضنون عنه یا همان مدیون را بشناسد و تشخیص آن از دیگران کافی میباشد.

شرایط لازم برای ضمانت وام بانکی

۱- شرط اول اینکه عقد ضمانت عقدی قابل فسخ نمیباشد و نیاز به ایجاب و قبول خاصی دارد که بین ضامن و طلبکار انجام میگیرد که این ایجاب عبارت است از : ضمنت(ضامن شدم) یا تکفلت (به عهده گرفتم )وتقبلت(تقبل کردم)و مانند آن و درصورتی که به جای ای الفاظ مثلا بگویید مال تو نزد من است یا برمن است  یا آنچه بر اوست بر من است ، صراحت در ضمانت را دارا نمی باشد و ایجاب ضمانت با این الفاظ قابل قبول نیست.

۲- ضامن میبایست ثروتمند باشد طوری که بتواند طلب بدهکار را بده و یا اینکه طلبکار از فقیر بودن فرد مضنون عنه مطلع باشد.

۳- رضایت داشتن مدیون اصلی یا همان بدهکار در عقد ضمانت نقشی ندارد زیرا طبق قانون رضایت داوطلبانه صحیح می باشد.یعنی اگر شخصی داوطلبانه و بدون اینکه بدهکار از اون بخواهد ضامن شود و عقد ضمانت را قبول کند ، آن زمانت صحیح  است و  بدهکار حق هیچ اعتراضی را ندارد.فقط اینکه ضامن حق رجع به بدهکار را د ر این شرایط نخواهد داشت.

۴- اگر طلبکار طلب خود را به ضامن ببخشد ، ضامن دیگر نمیتواند از بدهکار چیزی طلب کند و اگر مقداری از آن طلب را ببخشد نیز ضامن حق مطالبه آن مقدار از از بدهکار نخواهد داشت.اما اگر طلبکار همه یا قسمتی از طلب را بابت خمس یا زکات یا صدقه یا امثال آن حساب کند ، ضامن میتواند از بدهکار آن را مطالبه کند.

۵- ضامن ضمن قبول عقد ضمانت ،  فرم قرارداد وام را امضا میکند و این امضای ضامن به طلبکار این حق را میدهد که درصورت پرداخت نکردن بدهی توسط بدهکار ،  بدهی خود را از طریق فیش حقوقی و موجودی حساب ضامن برداشت کند.

 

اگر کسی که ضامن وام بانکی او شده ایم ، وام خود را پرداخت نکرد چه کنیم؟

درصورت وقوع این اتفاق ناگوار برای ضامن ، جمع کثیری از مردم بر این باورند که دیگر نمی تواند کاری کند جز پرداخت کردن قسط های بدهکار در موعود مقررشان!اما باید بدانید که اینگونه نیست و طبق قانون مدنی ضامن حق رجوع به مضمون عنه را ندارد، مگر بعد از ادای دین.پس نتیجه میگیریم که ضامن بعد از پرداخت کردن دینی که ضمانت آن را به عهده گرفته ، میتواند به مدیون رجوع کرده و حق خویش را باز پس گیرد.

به عبارت ساده تر اینگونه که ضامن در زمان توافق بر ضمانت باید از مدیون یک سری ضمانت بگیرد که این ضمانت بر اساس همان مبلغ مورد ضمانت سفته یا چک می باشد تا خیال ضامن از بابت پرداخت اقساط راحت باشد و در صورت عدم پرداخت اقساط وام توسط مدیون ، با پس دادن این ضمانتها به مدیون حق خود را از وی بازپس بگیرد و درصورت عدم پرداخت حق شکایت از او را دارد.

نکات هنگام دریافت چک از مدیون

نکته قابل توجه اینکه ضامن میبایست هنگام دریافت چک از مدیون این موارد را رعایت کند:

۱-چک حتما تاریخ دار باشد ، این به این معنا میباشد که اگر آخرین قسط وام ۵سال دیگر است ،تایخ روی چک باید پس از این تاریخ باشد.

۲- همچنین تاریخ صدور چک آن ذکر گردد .طبق قانون صدور چک اگر ثابت شود چکی بدون تاریخ صادر شده و یا تاریخ واقعی صدور چک مقدم بر تاریخ مندرج در متن چک است ، صادرکننده چک قابل تعقیب کیفری نمیباشد.

۳-در متن چک هدف از پرداخت چک که همان تعهد یا شروط می باشد، حتما ذکر شود و همچنین چک دارای امضاء باشد.

با بدبینی تمام ضمانت کنید !

با توجه به مشکلات حقوقی که در صورت عدم پرداخت وام توسط طلبکار و کسر شدن آن از حساب ضامن پیش رو میباشد و وقت و انرژی که باید صرف  این دعوی نمایید ،همیشه به یاد داشته باشید که در زمان عقد ضمانت احساسات و رودربایستی را کنار بگذارید و با بدبینی تمام ضمانت کنید.ممکن است شخصی که ضمانتش را می‌کنید در آینده مفلس شده و نتواند بدهی خود را بپردازد. در این صورت شما باید بدهی را بدهید. آیا از عهده این کار بر می‌آیید؟

همچنین در صورت ضمانت ، شرایط پرداخت دین را به خوبی مطالعه کنید و به سادگی ضامن کسی نشوید. میزان دین را بدانید و شرایط پرداخت آن را بررسی کنید. در نهایت حتما از بدهکار ضمانتی مانند چک یا سفته و … برای خود بگیرید تا اگر روزی بدهی‌اش را نداد و شما مجبور به پرداخت آن شدید، بتوانید مبلغ را از او پس بگیرید.

 

مشاوره با وکیل متخصص در صورت وقوع مشکل

درصورتی که کار از کار گذشت و شخصی که ضمانتش را کرده اید اقدام به پرداخت بدهی خود نکند ، نگران نباشید.قانون با شماست و اگر تمام شرایط عقد ضمانت را رعایت کرده باشید میتوانید به راحتی حق خود را از شخص پس بگیرید. برای انجام هرچه بهتر و سریعتر این امر میتوانید با یک وکیل دادگستری خبره مشورت کرده پرونده حقوقی خود را به او بسپارید.

دفتر وکالت حسین یاوری ،  بهترین وکیل کیفری اصفهان با سابقه بیش از ۵۰۰ پرونده حقوقی ،  کیفری ،  خانواده و… آماده ارائه خدمات مشاوره و رسیدگی به مشکلات حقوقی شما در زمینه شکایت از مدیون در ضمانت های بانکی می باشد.

نوشته شده توسط وکیل پایه یک دادگستری تاریخ ارسال ۱۳۹۸/۰۳/۳۱ 41 نظر 25977 نمایش دسته حقوقی

دیدگاه کاربران

مجید در تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۲۸

سلام .من و مرتضی ضامن وام ازدواج برادر خانم مرتضی یعنی محسن و همسرش شدیم. حالا خانم محسن اقساطش رو نداده بانک از من و مرتضی کسر کرده.محسن و خانمش هم دارن جدا میشن.اقساط رو خانومه نمیده میگه از محسن بگیرین چون به من بدهکاره .محسن هم میگه به من ربطی نداره.حالا ما چیکار میتونیم انجام بدیم ؟

وکیل پایه یک دادگستری در تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۲۸

سلام.یک گواهی از بانک اخذ کنید و علیه هر دو نفر طرح دعوا کنید

عزت اله فتح الهی در تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۲۶

با سلام ،من و همکارم ،ضامن یکی دیگر از همکارنم شدیم ، او نیز ضامن وام من شد ضمنا ضامن دومم نیز همسرم شد،حالا همین همکارم چندین بار اتفاق افتاده ۶ماه اقساط خود را پرداخت نکرده و بانک جلوی حسابم را بسته و نتوانستم اقساطم را پرداخت کنم که با پا در میانی اقساط خود را داده اکنون این مسائل باعث آزار و اذیت خود و خانواد ه ام شده. .متاسفانه چک و سفته هم از او نگرفتم .ولی گواهی کسر از حقوق و یک فقره چک بابت ضمانت به بانک ملی داده ، آیا راهی قانونی هست که او را تحت فشار بگذارم و از او چک یا سفته بابت ضمانت بگیرم؟

وکیل پایه یک دادگستری در تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۲۶

سلام.حضوراً به همکاران مراجعه کنید.

مرتضی پروانه پور در تاریخ ۱۳۹۹/۹/۲۷

باسلام بنده ضمانت یکی ازاقوام کردم۵قسط معوقه داره بانک جلوی حسابم مسدودکرده منم پرداختش کردم آیامیتوانم ازطریق مراجع قانونی شکایت کنم.
باتشکر

وکیل پایه یک دادگستری در تاریخ ۱۳۹۹/۹/۲۷

سلام.در صورتیکه ضامن کل وام باشید زمانی میتوانید اقدام کنید که کل بدهی بانک را پرداخت نمایید.

محمدرضا در تاریخ ۱۳۹۹/۹/۲۵

سلام میخواستم بدونم آیا بانک میتونه کسیو به تسویه وام مجبور و تهدید کنه؟

وکیل پایه یک دادگستری در تاریخ ۱۳۹۹/۹/۲۵

اگر تهدید به اقدام قانونی باشد بله و تصفیه هم جبراً فقط از طریق مسدودی حساب های شما یا اقدام قانونی ممکن است

ملیحه اسدی در تاریخ ۱۳۹۹/۹/۳

سلام و عرض ادب
بنده به درخوایت یکی از دوستان ضامن شدم چک نداشتم بدلیل تعجیل در اخذ وام با وجود شاغل بودن از من نامه کسر از حقوق نخواست تنها با ارائه فتو کارت ملی ضامن شدم بعدها متوجه شدم وی برای من نامه کسر از حقوق با سربرگ اداری و مهر اداره صادر کرده است از وی شکایت کردم.با گذشت یکسال و نیم هیچ قسطی پرداخت نکرد مجبور شدم با پرداخت جریمه زیاد تسویه کنم.شکایت کردم با وجود ۲ ماه هنوز هیچ نتیجه ای نگرفتم.چک یا سفته هم ندارم.امیدی هست؟؟

وکیل پایه یک دادگستری در تاریخ ۱۳۹۹/۹/۳

با سلام.توضیحتون نامفهومه.اما اگر از بانک نامه بگیرید مشکلی ندارید

1 2 3 5


مطالب مرتبط