شکایت از کسی که ضامن وام بانکی او شده ایم چگونه است؟

ارسال شده توسط وکیل پایه یک دادگستری در ۱۳۹۸-۰۳-۳۱

آیا ضامن وام بانکی دیگران شویم؟
اگر شما کارمند باشید و یا یک شغل معتبر داشته اید ممکن است برایتان پیش آمده باشد که فردی در نزدیکیتان برای دریافت وام به شما رجوع کرده و از شما بخواهد ضمانت وام بانکی وی را برعهده بگیرید.حال ترس شما در این مورد این است که اگر وام گیرنده ، اقساط وام را پرداخت نکند و بانک اقساط را از حقوق شما کم کند، تکلیف شما به عنوان ضامن چه می تواند باشد و چطور می توانید حق خود را پس بگیرید؟طبق قانون مدنی باید بگوییم که در این زمینه ضامن پس از پرداخت سفته یا ضمانت هایی که از مدیون گرفته به وی ، میتواند به مدیون رجوع کرده و حق خود را بازپس بگیرد.

 

اصلا ضمانت وام بانکی چه شرایطی دارد؟

حال برای روشن تر شدن موضوع میخواهیم کمی درباب ضمانت وام بانکی و شرایط  آن توضیح می دهیم.

عقد ضمانت

طبق قانون مدنی عقد ضمان عبارت است از اینکه شخصی مالی را که بر ذمه دیگری است به عهده بگیرد. متعهد را ضامن ، طرف دیگر را مضمون له و شخص ثالث مضمون عنه یا مدیون اصلی می گویند.

شرایط ضامن وام بانکی

ضامن وام بانکی میبایست عاقل ، بالغ و رشید باشد. همچنین لازم نیست که ضامن مضنون عنه یا همان مدیون را بشناسد و تشخیص آن از دیگران کافی میباشد.

شرایط لازم برای ضمانت وام بانکی

۱- شرط اول اینکه عقد ضمانت عقدی قابل فسخ نمیباشد و نیاز به ایجاب و قبول خاصی دارد که بین ضامن و طلبکار انجام میگیرد که این ایجاب عبارت است از : ضمنت(ضامن شدم) یا تکفلت (به عهده گرفتم )وتقبلت(تقبل کردم)و مانند آن و درصورتی که به جای ای الفاظ مثلا بگویید مال تو نزد من است یا برمن است  یا آنچه بر اوست بر من است ، صراحت در ضمانت را دارا نمی باشد و ایجاب ضمانت با این الفاظ قابل قبول نیست.

۲- ضامن میبایست ثروتمند باشد طوری که بتواند طلب بدهکار را بده و یا اینکه طلبکار از فقیر بودن فرد مضنون عنه مطلع باشد.

۳- رضایت داشتن مدیون اصلی یا همان بدهکار در عقد ضمانت نقشی ندارد زیرا طبق قانون رضایت داوطلبانه صحیح می باشد.یعنی اگر شخصی داوطلبانه و بدون اینکه بدهکار از اون بخواهد ضامن شود و عقد ضمانت را قبول کند ، آن زمانت صحیح  است و  بدهکار حق هیچ اعتراضی را ندارد.فقط اینکه ضامن حق رجع به بدهکار را د ر این شرایط نخواهد داشت.

۴- اگر طلبکار طلب خود را به ضامن ببخشد ، ضامن دیگر نمیتواند از بدهکار چیزی طلب کند و اگر مقداری از آن طلب را ببخشد نیز ضامن حق مطالبه آن مقدار از از بدهکار نخواهد داشت.اما اگر طلبکار همه یا قسمتی از طلب را بابت خمس یا زکات یا صدقه یا امثال آن حساب کند ، ضامن میتواند از بدهکار آن را مطالبه کند.

۵- ضامن ضمن قبول عقد ضمانت ،  فرم قرارداد وام را امضا میکند و این امضای ضامن به طلبکار این حق را میدهد که درصورت پرداخت نکردن بدهی توسط بدهکار ،  بدهی خود را از طریق فیش حقوقی و موجودی حساب ضامن برداشت کند.

 

اگر کسی که ضامن وام بانکی او شده ایم ، وام خود را پرداخت نکرد چه کنیم؟

درصورت وقوع این اتفاق ناگوار برای ضامن ، جمع کثیری از مردم بر این باورند که دیگر نمی تواند کاری کند جز پرداخت کردن قسط های بدهکار در موعود مقررشان!اما باید بدانید که اینگونه نیست و طبق قانون مدنی ضامن حق رجوع به مضمون عنه را ندارد، مگر بعد از ادای دین.پس نتیجه میگیریم که ضامن بعد از پرداخت کردن دینی که ضمانت آن را به عهده گرفته ، میتواند به مدیون رجوع کرده و حق خویش را باز پس گیرد.

به عبارت ساده تر اینگونه که ضامن در زمان توافق بر ضمانت باید از مدیون یک سری ضمانت بگیرد که این ضمانت بر اساس همان مبلغ مورد ضمانت سفته یا چک می باشد تا خیال ضامن از بابت پرداخت اقساط راحت باشد و در صورت عدم پرداخت اقساط وام توسط مدیون ، با پس دادن این ضمانتها به مدیون حق خود را از وی بازپس بگیرد و درصورت عدم پرداخت حق شکایت از او را دارد.

نکات هنگام دریافت چک از مدیون

نکته قابل توجه اینکه ضامن میبایست هنگام دریافت چک از مدیون این موارد را رعایت کند:

۱-چک حتما تاریخ دار باشد ، این به این معنا میباشد که اگر آخرین قسط وام ۵سال دیگر است ،تایخ روی چک باید پس از این تاریخ باشد.

۲- همچنین تاریخ صدور چک آن ذکر گردد .طبق قانون صدور چک اگر ثابت شود چکی بدون تاریخ صادر شده و یا تاریخ واقعی صدور چک مقدم بر تاریخ مندرج در متن چک است ، صادرکننده چک قابل تعقیب کیفری نمیباشد.

۳-در متن چک هدف از پرداخت چک که همان تعهد یا شروط می باشد، حتما ذکر شود و همچنین چک دارای امضاء باشد.

با بدبینی تمام ضمانت کنید !

با توجه به مشکلات حقوقی که در صورت عدم پرداخت وام توسط طلبکار و کسر شدن آن از حساب ضامن پیش رو میباشد و وقت و انرژی که باید صرف  این دعوی نمایید ،همیشه به یاد داشته باشید که در زمان عقد ضمانت احساسات و رودربایستی را کنار بگذارید و با بدبینی تمام ضمانت کنید.ممکن است شخصی که ضمانتش را می‌کنید در آینده مفلس شده و نتواند بدهی خود را بپردازد. در این صورت شما باید بدهی را بدهید. آیا از عهده این کار بر می‌آیید؟

همچنین در صورت ضمانت ، شرایط پرداخت دین را به خوبی مطالعه کنید و به سادگی ضامن کسی نشوید. میزان دین را بدانید و شرایط پرداخت آن را بررسی کنید. در نهایت حتما از بدهکار ضمانتی مانند چک یا سفته و … برای خود بگیرید تا اگر روزی بدهی‌اش را نداد و شما مجبور به پرداخت آن شدید، بتوانید مبلغ را از او پس بگیرید.

 

مشاوره با وکیل متخصص در صورت وقوع مشکل

درصورتی که کار از کار گذشت و شخصی که ضمانتش را کرده اید اقدام به پرداخت بدهی خود نکند ، نگران نباشید.قانون با شماست و اگر تمام شرایط عقد ضمانت را رعایت کرده باشید میتوانید به راحتی حق خود را از شخص پس بگیرید. برای انجام هرچه بهتر و سریعتر این امر میتوانید با یک وکیل دادگستری خبره مشورت کرده پرونده حقوقی خود را به او بسپارید.

دفتر وکالت حسین یاوری ،  بهترین وکیل کیفری اصفهان با سابقه بیش از ۵۰۰ پرونده حقوقی ،  کیفری ،  خانواده و… آماده ارائه خدمات مشاوره و رسیدگی به مشکلات حقوقی شما در زمینه شکایت از مدیون در ضمانت های بانکی می باشد.

نوشته شده توسط وکیل پایه یک دادگستری تاریخ ارسال ۱۳۹۸/۰۳/۳۱ 25 نظر 11815 نمایش دسته حقوقی

دیدگاه کاربران

مجید فرحانی در تاریخ ۱۳۹۹/۲/۲۶

با سلام بنده سه سال پیش ضامن شخصی در بانک ملی شده بودم اما گواهی کسر از حقوق ندادم و حقوق بگیر بانک ملی بودم اما در حال حاضر حقوق بگیر بانک صادرات هستم (به دلیل تعویض محل کارم ) و تمامی حسابهای بانک ملی بنده به دلیل عدم پرداخت قسط ها از جانب وام گیرنده مسدود می باشند ،برج پنج امسال باید تسویه حساب انجام شود اما وام گیرنده هنوز سی میلیون بدهکار است و قصد تسویه حساب ندارد در این جور مواردی چگونه با من ضامن برخورد میشود ؟

وکیل پایه یک دادگستری در تاریخ ۱۳۹۹/۲/۲۶

سلام.بدهی وام گیرنده از حساب شما کسر میگردد یا علیه شما اقدام قانونی انجام میگیرد.

عرفان صاحبی در تاریخ ۱۳۹۹/۲/۱۹

سلام بنده ضامن شخصی از فامیل برای وام کارخانه شدم به مبلغ یک میلیارد که یک سوم ان را من ضامن شدم سال اول برای تمدید بنده هم در بانک حضور داشتم ولی سال دوم که نخواستم ضامن باشم دیگه به بانک دعوتم نکردن وخود به خود تمدید شد ایا همچین چیزی ممکنه یا سرم کلاه گذاشتن ومیخوام از ضمانت در بیام وان شخص بهانه میاره واز ضمانت خارجم نمیکنه وبا توجه به دارای که داره وام رو تصفیه نمیکنه بلکه تمدید میکنه چه کار باید بکنم ممنون میشم راهنماییم کنید

وکیل پایه یک دادگستری در تاریخ ۱۳۹۹/۲/۱۹

باید حضورا تشریف بیارید دفتر
چون سوالات زیادی را باید جواب بدید

حسین در تاریخ ۱۳۹۹/۲/۱۷

قانون کسر حقوق ازدوضامن با اختیارات بانک از یکی ازضامن ها اجحافی اشکار وفاحش ومغایر با عدل و انصاف پیغمبری است هردو ضامن یک وام گیرنده باشیم ولی بانک با اختیارات قانون غیرعادلانه وظالمانه تنها از یک ضامن کارمند مفلوک اعاده کسر حقوق کند و هر چه ستمدیده اذعان دارد که در کتب دینی وفقهی وفلسفی آورده شده که ظم بالسویه عین عدل است شاید منجر به داغ مرتد وتوهین به کاینات هم بشود قانون خدا رحمتی برای پابرهنگان است

Hossein r در تاریخ ۱۳۹۹/۲/۱۵

سلام بنده یک فرهنگی هستم وضامن برادرم دربانک ملت شدم وگواهی کسر حقوق آوردمو مشکلات کرونایی وعدم پرداخت اقساط از طرف برادرم بنده و همسرش نیز فرهنگی است ودرآن بانک حساب دارد و گواهی کسر حقوق نیاورده وضامن است دچار مشکل کرده بیم آن دارم که بانک تنها از حقوق من کسر نماید واجحافی درحق من گرددخواهشمندست جهت عدل و انصاف مراراهنمایی فرمایید

وکیل پایه یک دادگستری در تاریخ ۱۳۹۹/۲/۱۵

سلام.در مواردی که ضمانت میکنید هیچ اقدامی نمیشود کرد جز اینکه وام گیرنده خودش اقساط را پرداخت کند

فریدون مهدوی مهر در تاریخ ۱۳۹۸/۹/۲۵

با سلام،بنده ضامن یکی از همکارانم در بانک توسعه تعاون شدم.وام گیرنده گواهی کسر از حقوق به بانک ارایه نداده و فقط گواهی اشتغال به کار در سازمان محل خدمت را به بانک داده.بانک هم به استناد به این گواهی اشتغال از سازمان محل خدمت ایشان در خواست کرده از محل مطالبات وام گیرنده بدهی بانک را پرداخت کنه.ضمنا تخلفات اداری دستگاه محل خدمت وام گیرنده،ایشان را محکوم به بازنشستگی نموده و علیرغم پیگیریهای امور اداری سازمان محل خدمت، نامبرده جهت بازنشستگی مراجعه نمی کنه.حال سؤال این هستش که آیا ذیحساب سازمان محل خدمت مشارالیه میتواند در غیاب نامبرده و به استناد نامه بانک با وجود عدم ارایه گواهی کسر از حقوق،بدهی نامبرده را محل سهم پر داختی مشارالیه به حساب پس انداز کارکنان ویا مانده مرخصیهای ایشان،را کسر وبه حساب بانک توسعه تعاون واریز نماید.با تشکر

وکیل پایه یک دادگستری در تاریخ ۱۳۹۸/۹/۲۵

سلام.صرف عدم وجود گواهی کسر اقساط دلیل بر این نیست که بانک نتواند طلب خود را وصول کند

1 2 3


مطالب مرتبط