مجازات جعل امضای چک چیست و چگونه قابل پیگیری است؟

ارسال شده توسط وکیل پایه یک دادگستری در ۱۳۹۸-۰۴-۰۱

سوال درباره جعل چک و مجازات جعل امضای چک یکی از رایج ترین و پرچالش ترین سوالات حقوقی در زمینه چک است.جرم جعل یکی از مصادیق جرم کلاهبرداری می باشد که چک و از جمله امضای آن مانند هر سند رسمی دیگری اگر مورد جعل قرار گیرد ، مرتکب این کار مجرم شناخته شده و طبق قانون مجازات هایی از قبیل ۶ تا ۲ سال حبس ، ۳ تا ۱۲ میلیون ریال جزای نقدی و غیره را در پی دارد.

برای جعل امضای چک ، مجرم در دوحالت میتواند این جرم را مرتکب شود.شخص جاعل یا امضای صاحب چک را شبیه سازی کرده ویا امضایی به جز امضای صاحب چک را در چک درج میکند که درصورت شبیه سازی کردن امضا ، در تکثر موارد جاعل از آشنایان صاحب چک می باشد.

 

جرم جعل امضای چک

جرم جعل درواقع، تقلب در حقیقت یک سند ، نوشته یا هرچیز دیگری می باشد. جعل امضای چک از زمان پیدایش چک و اسناد رخ میداده است و به دلیل حساسیت و اهمیت زیاد آن ، اشخاص اقدام به جعل کرده تا بتوانند برای رسیدن به اهداف خود از ان سوء استفاده کنند.

در جرم جعل امضای پشت چک  ، فرد به عنوان مجرم علیه آسایش عمومی شناسایی و معرفی می گردد زیرا این امر اعتماد عموم مردم را نسبت به اسناد عمومی و چک ها ازبین برده و آسایش مردم را خدشه دار میکند.به دلیل سلب آسایش عمومی و  وارد شدن ضرر مالی به افراد ، قانون این امر را بدون مجازات نگذاشته است.

دلیل اصلی وقوع جرم جعل امضای چک این است که فرد جاعل قصد دارد فرد دیگری را به اشتباه انداخته و وی را گول بزند تا با ارائه چک جعلی ، مالی را در اختیار وی قرار دهد.پس چک و امضای شخص دیگری را جعل کرده تا از اعتبار او سوء استفاده کند.

 

مصادیق جرم جعل چک

قانون عمل دست بردن در چک را جرم می داند که ممکن است حتی دست بردن در مبلغ چکی باشد که از قبل امضا شده است که این کار نیز جرم خواهد بود ، همچنین جعل امضا دیگری نیز از مصادیق جرم جعل چک است و جعل کننده امضا معمولا کسی خواهد بود که با امضای صاحب چک آشنا است و چک را سرقت و امضا را جعل کرده است.وقتی امضای پشت چک جعل می شود ، درصورتی که امضا شبیه سازی شود ، مشخص می شود که فرد جاعل آشنا می باشد ، لذا راحت تر می توان مجرم را به دام انداخت اما زمانی که امضاء پشت چک با امضایی غیر از امضا صاحب چک امضا می شود ، مشخص می شود که جاعل غریبه است و به دام انداختن وی مشکل تر خواهد بود.

از مصادیق دیگر جرم جعل می توان به ساختن نوشته یا سند ، ساختن مهر یا امضا ، خراشیدن ، تراشیدن ، قلم بردن ، الحاق یا محو و اثبات یا سیاه کردن ، تقدیم و یا تاخیر تاریخ سند نسبت به تاریخ حقیقی ، الصاق نوشته ای به نوشته ی دیگر و  … اشاره کرد .

 

مجازات جعل امضای چک چیست؟

طبق ماده ۵۲۳ قانون مجازات اسلامی ، هرگونه ساختن سند و جعل امضا یا مهر دیگری و خراشیدن و تراشیدن ، یا تغییر در تاریخ سند از مصادیق جرم جعل بوده و جرم محسوب شده است ، طبق این ماده ماده مرتکب جعل چک ، علاوه بر اینکه باید خسارتی را که از راه جعل چک به کسی وارد کرده جبران کند ،  طبق قانون به ۶ ماه تا ۲ سال حبس و ۳ تا ۱۲ ملیون ریال جزای نقدی محکوم می گردد.بدین ترتیب درصورتی که جاعل به جعل امضا پشت چک اقدام می کند با توجه به تشخیص و تعیین دادگاه به حبس مقرر و یا جزای نقدی محکوم خواهد شد .

به دلیل اینکه چک یک سند خصوصی محسوب میشود ، قانون به دارندگان دسته چک توصیه میکند که تا حد امکان آن را در دسترس دیگران قرار ندهند تا کسی از آن استفاده نکند یا از قبل اقدام به  امضا کردن چک بدون قرار دادن مبلغ در آن نکنند تا کسی با استفاده از این چک مبادرت به امر کلاهبرداری از دیگران ننماید.همچنین به دارندگان چک توصیه می کند که خود با بی توجهی زمینه سوء استفاده دیگران را از چک خود فراهم نکنند تا درگیر مسائل قضایی بعدی این مشکل نشوند و تا حد ممکن در نگهداری مناسب دسته چک خود کوشا باشند تا مورد جعل دیگران قرار نگیرند .

 

مراحل اثبات جرم جعل امضای چک

برای شکایت از جعل امضای چک ابتدا باید برای طرح شکایت کیفری به دادسرای محلی که جعل در آن صورت گرفته مراجعه و شکایت نامه تنظیم کنید، پس از آن چک جهت کارشناسی به کارشناسان خط نگاری ارجاع خواهد شد و جعلی بودن آن مشخص خواهد گردید. شخصی که از اون شکایت میشود میتواند هرگونه اتهامی را انکار کند. لذا اثبات ادعا در خصوص جعل با شاکی است و فرد شاکی باید اثبات کند که ایشان جعل امضا کرده اند و  کارشناسان قادر به مشخص کردن جاعل نیستند.

 

شکایت از جرم کیفری جعل امضای چک توسط وکیل

اگر  قصد شکایت کیفری از فردی به دلیل جعل چک را داشته باشید، می‌توانید مراحل زیر را انجام دهید:
  1. به دلیل حساس بودن این جرم ، شما نیاز به وقت مشاوره حضوری با بهترین وکیل کیفری با سابقه تجربه در زمینه چک را دارید.
  2. پس از گرفتن وقت حضوری با وکیل، جزئیات پرونده را برای وکیل شرح داده و چنانچه مدارکی برای اثبات ادعای خود و یا دفاع از خود دارید به وکیل تحویل داده و وکالتنامه وکیل را امضاء می‌کنید.
  3. مدارک لازم برای شکایت عبارت است از: شناسنامه ، کارت ملی و ارائه سندی که جعل شده .
  4. در این مرحله وکیل مراحل قانونی اثبات جرم جعل و یا دفاع از متهم را پیگیری می کند.

 

در صورت نیاز به راهنمایی در زمینه جرم جعل امضای چک می توانید از مشاوره  بهترین وکیل کیفری اصفهان در دفتر وکالت حسین یاوری از طریق ارسال فرم مشاوره رایگان  یا تماس تلفنی بهره مند شوید.همچنین برای انجام تمامی مراحل قانونی شکایت از جرم جعل توسط بهترین وکیل اصفهان با ما تماس بگیرید.

 

نوشته شده توسط وکیل پایه یک دادگستری تاریخ ارسال ۱۳۹۸/۰۴/۰۱ 18 نظر 10949 نمایش دسته کیفری

دیدگاه کاربران

مقصودهادی در تاریخ ۱۳۹۸/۷/۹

با سلام وخسته نباشی یه سوالی که خیلی منو نگران کرده من یه چکی سه ملیون تومان به دوستم دادم اون رفته مبلغ چک رو کرده سی ملیون تومان من باید الان چی کار کنم لطفا منو راهنمایی کنید.

وکیل پایه یک دادگستری در تاریخ ۱۳۹۸/۷/۹

سلام.به جرم جعل از ایشان شکایت کنید

مهرانوش کیانی در تاریخ ۱۳۹۸/۷/۲

اقایی به دلیل شغلش از حساب خودش برای همسرش چک میگیره وفقط اون چک به اسم خانم هست پولی که چک ها پاس میشن رو اقا پر میکنه ینی خانم هیچی راجب چک نمیدونه و با رضایت خودش دست چک به اسمش گرفته شد و خودش به همسرش گفت که تو جای من امضا بزن مواقعی که من نیستم که کارت لنگ نمونه ولی بعد طلاق گرفتنشون خانم سواستفاده کرده و از اقا بخاطر جعل امضا شکایت کرده لطفا راهنمایی کنید راهی داره که ثابت کرد پول اون چکارو که خانم پاس نمیکرده که الان ادعای جعل چک رو داره از چکش که سواستفاده نشده رفته حکم جلب گرفته خواهشا کمک کنید

وکیل پایه یک دادگستری در تاریخ ۱۳۹۸/۷/۲

دوست عزیز موضوع بع این مهمی قطعا نثیاز به وکیل دارد.به هیچ وجه در این خصوص ریسک نکنید

سیما سساح در تاریخ ۱۳۹۸/۶/۳۰

سلام شوهرم یه چک از چکام را برداشته و مبلغ دو میلیون تومان چک نوشته و امضای شبیه امضای من زده و دست خودش هست ولی من چنتا چک به او دادم و مهلتش نرسیده میخواهم شکاست کنم ولی میخوام چک های دیگه ای که دادم پاس کند و بعدا اقدام به شکایت کنم به نظر شما اول چکار کنم ؟ممنون

وکیل پایه یک دادگستری در تاریخ ۱۳۹۸/۶/۳۰

سلام
با توجه به اینکه چک دست شوهرتان میباشد تا از جانب ایشان ارائه نگردد نمیتوانید شکایتی در این خصوص انجام دهید.

سعید شکفته در تاریخ ۱۳۹۸/۶/۱۴

از شخصی فوت شده طلبی داشتم ک ایشون ب من چک دادند. چک رو ب خانواده ی مرحوم نشون دادن قبول نکردن ، بهم اتهام جعل امضا زدن در صورتی ک من چیزی جعل نکردم. امضا کارشناسی چندباره شد و در نهایت متهم شدم. حکم دادگاه چی میشه ؟ باید چکار کنم ؟ اعتراض هم زدم و متهم شدم

وکیل پایه یک دادگستری در تاریخ ۱۳۹۸/۶/۱۴

سلام.با توجه به حساسیت موضوع حتما وکیل بگیرید


مطالب مرتبط