نحوه پیگیری کلاهبرداری اینترنتی و رسیدگی به مجازات این جرم کیفری

ارسال شده توسط وکیل پایه یک دادگستری در ۱۳۹۸-۰۳-۱۸

کلاهبرداری اینترنتی چگونه اتفاق میفتد؟امروزه با افزایش رو به رشد فضاهای مجازی و خریدهای اینترنتی مردم با معضل جدیدی روبرو گشته اند که به آن کلاهبرداری اینترنتی میگویند.اگر برایتان پیش آمده باشد که مالتان را از طریق سایتها و فضای مجازی از دست داده باشید و یا موضوعی حیثیتی در فضای مجازی گریبان گیرتان شود نگران نباشید ، شما میتوانید از طریق پلیس فتا به صورت قانونی حق تان را بگیرید و مجرم را دستگیر نمایید.

پلیس فتا وظیفه دارد که هرگونه برداشت اینترنتی غیرمجاز از حساب‌های بانکی اشخاص،‌ دسترسی غیر مجاز، شنود غیرمجاز، جعل رایانه‌ای، تخریب و اخلال در داده‌ها و سامانه‌های رایانه‌ای و مخابراتی، سرقت و کلاهبرداری، جرایم علیه عفت و اخلاق عمومی، هتک حیثیت و نشر اکاذیب، استفاده غیر مجاز از پهنای باند بین المللی برای برقراری ارتباطات مخابراتی، تولید و آموزش بدافزارها یا نرم افزارهای ارتکاب جرایم سایبری و گذرواژه و اطلاعات کاربران را مورد پیگیری قرار دهد.

 

تعریف کلاهبرداری اینترنتی در قانون

طبق ماده ۱۳ قانون جرائم رایانه ای جرم کلاهبرداری اینتنرنتی عبارت است از استفاده غیر مجاز از سامانه های رایانه ای یا مخابراتی برای ارتکاب اعمالی از قبیل وارد کردن ،تغییر ،محو،ایجاد یا متوقف کردن داده ها یا مختل کردن سامانه و تحصیل وجه یا مال یا منعت یا خدمات یا امتیازات مالی برای خود یا دیگری.

 

نحوه شکایت کلاهبرداری اینترنتی به پلیس فتا

اولین کاری که میتوان در مواجه با کلاهبرداری مجازی انجام داد مراجعه به دادسرای جرایم رایانه ای است. این دادسرا وظیفه دارد جرایمی که در فضای سایبری رخ داده را پیگیری نموده و حقوق شاکیان را به آنها بازگرداند. پس از مراجعه به دادسرای جرایم رایانه‌ای، پرونده تشکیل شده و رسیدگی به آن طبق روال قانونی به جریان می‌افتد. دادسرا نیز بر حسب حساسیت پرونده و برای بررسی بیشتر موضوع، آن را به پلیس فتا ارجاع می‌دهد.

در جریان پیگیری پرونده نیز دو حالت وجود دارد. حالت اول اینکه ممکن است از همان ابتدا شما به شخص یا اشخاص خاصی مظنون باشید. در این حالت، قاضی برای پیگیری پرونده آنها را به دادگاه احضار می‌کند تا پاسخگوی شکایت باشند. در حالت دوم نیز ممکن است که شما اطلاع نداشته باشید جرم توسط چه کسانی رخ داده است. در این وضعیت هم بررسی‌های تخصصی پلیس می‌تواند گره گشای پرونده باشد.

روش دیگری هم برای ارائه شکایت از کلاهبرداری اینترنتی وجود دارد که راحت‌تر به‌نظر می‌رسد. درصورتی که جرمی علیه شما در فضای مجازی اتفاق افتاد می‌توانید به سایت اینترنتی پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات (فتا) به نشانی WWW.cyberpolice.ir مراجعه و روی آیکون ارتباطات مردمی کلیک کنید. در این بخش، مشخصات، نشانی و شماره تلفن به همراه موضوع شکایت شما به ثبت می‌رسد و پلیس فتا در کمترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و موضوع را پیگیری خواهد کرد.

 

مشاوره با وکیل متخصص امور کیفری

با توجه به پیچیدگی های جرم کلاهبرداری که کلاهبرداری اینترنتی زیرمجموعه ای از آن میباشد به  شما پیشنهاد می شود که قبل از طرح شکایت کیفری با یک وکیل متخصص در امور مربوط به جرایم رایانه ای مشورت کرده تا با تنظیم شکایت نامه ای مناسب و تخصصی هرچه سریع تر به مالتان دست یابید و کلاهبردار به مجازات برسید. چرا که اثبات ارکان این جرم بر عهده شاکی است و نا آگاهی در نحوه شکایت می تواند موجب تضییع حق مالباخته شود.برای هرگونه مشاوره رایگان در این زمینه ، با بهترین وکیل کیفری اصفهان از طریق فرم ارزیابی رایگان اقدام نمایید.

 

مجازات کلاهبرداران اینترنتی

طبق ماده ۶۷ از قانون تجارت الکترونیک ، هر شخصی که در بستر مبادلات الکترونیکی با سوء استفاده و یا استفاده غیرمجاز از داده پیام، برنامه‌ها و سیستم‌های رایانه‌ای و وسائل ارتباط از راه دور مرتکب جرم شده علاوه بر برگرداندن مال به صاحبان اموال، به حبس از یک تا سه سال و پرداخت جزای نقدی معادل مال مأخوذه محکوم می‌شود و طبق تبصره این قانون شروع به این جرم هم مجازات است.

 

انواع روش های کلاهبرداری اینترنتی

 

فروشگاه‌های اینترنتی جعلی

شایع ترین روش کلاهبرداری اینترنتی از طریق سایت ها و صفحات مجازی تقلبی فروش محصول می باشد. در این روش به ۲ صورت کلاهبرداری انجام میشود.

بعضی از فروشگاه های آنلاین تقلبی با روش قدیمی و مرسومی که همواره وجود دارد، یعنی بدون داشتن هیچ درگاه پرداختی و تنها از طریق پرداخت کارت به کارت اقدام به فروش محصواتی می نمایند که هرگز وجود نداشته اند و پس از پرداخت شما صفحه خود را از دسترس شما خارج میکنند.

نوع دیگری از فروشگاه های آنلاین تقلبی با طراحی صفحات تقلبی پرداخت کلاه‌ گشادی سر مشتریان خود می‌گذارند و به محض دست پیدا کردن به اطلاعات کارت‌ها و رمز‌های اینترنتی اقدام به خالی‌کردن حساب مشتری خود می‌کنند.

لذا همیشه قبل از خرید های اینترنتی از معتبر بود فروشگاه مجازی اطمینان کامل حاصل نمایید.

 

فرستادن پیغام به دیگران از طریق هک کردن صفحات مجازی

کلاهبرداران اینترنتی این روزها از روش جدیدی در اینستاگرام به اهداف خود می رسند.آنها با هک کردن صفحات شخصی افراد و ارسال پیغام به دوستان و آشنایان آنها، پیغامی برای خرید اینترنتی ارزان ارسال میکنند.شخص دریافت کننده پیغام نیز با تکیه بر اعتماد دوست و آشنای خود لینک را باز و  با صفحه پرداخت اینترنتی یکی از بانک‌ها برای خرید آن محصول مواجه میشود که اطلاعات کارت خود را در آن وارد مینماید.اینجاست که  پس از دقایقی کوتاه فرد کلاهبردار تمام موجودی حساب فرد را خالی و پیج دوست مورد نظر را هم از دسترس شما خارج میکند. بنابراین همیشه  از درخواست مجازی دوستان‌تان برای پرداخت پول مطمئن شوید.

 

استفاده از آدرس و دامنه‌های تجاری سرقتی برای کلاهبرداری

یک از روش های جدید کلاهبرداران استفاده از آخرین تکنولوژی‌های روز برای ایجاد وب سایت های جعلی است ، طوری که شبیه فروشگاه‌های آنلاین واقعی به نظر بیاید.

آن‌ها با استفاد ه از طرح‌های فریبنده، آرم‌های سرقتی و شماره‌های تجاری به‌سرقت‌رفته و حتی دامنه.com.au برای واقعی نشان دادن وب‌سایت جعلی‌شان استفاده می‌کنند. مهم ترین نکته ای که به شما نشان می‌دهد این وب‌سایت یک وب‌سایت جعلی است، وارد شدن بلافاصله به صفحه پرداخت است.

باید بدانید که امروزه طراحی یک صفحه پرداخت اینترنتی کار دشواری نیست و اغلب این کلاهبرداران هم با استفاده از آدرس‌های جعلی به ساختن چنین صفحاتی می‌پردازند.

 

روش های دیگر کلاهبرداری اینترنتی به شرح زیر است:

  • فیشینگ phishing
  • حراج آنلاین
  • از طریق چت
  • از طریق اعلام برنده شدن در قرعه کشی
  • از طریق فروش اعتبارات
  • از طریق ارسال نامه اینترنتی (ایمیل)
  • از طریق آگهی تبلیغات
  • حمله های کلاهبرداری اعتبارسنجی
  • سایت های شرط بندی فوتبال

 

هشدارهای مهم برای نیفتادن در دام  کلاهبرداران اینترنتی

از طریق مکان‌های عمومی مثل کافی‌نت یا اماکنی که دارای اینترنت رایگان هستند وارد حساب اینترنت بانک خود نشوید.

برای خرید از فروشگاه‌ها سعی کنید شخصا از دستگاه POS استفاده کنید.

هنگام دریافت پول از دستگاه‌های ATM، مراقب پشت سر خود باشید تا کسی رمز واردشده شما را نبیند. حواستان به اقلام نامتعارف روی دستگاه‌های ATM باشد.

همیشه سعی کنید خرید اینترنتی خود را از سایت‌های معتبر انجام دهید و به نشانی درگاه بانکی که به شما معرفی می‌شود خوب دقت کنید. درگاه‌های معتبر بانکی همگی با عبارت https شروع می‌شوند.

سامانه پیامک حساب های بانکی‌تان را فعال کنید تا درصورت برداشت پول از حسابتان فوری متوجه شوید.

برای جلوگیری از هک شدن رایانه تان از آنتی‌ویروس‌های معتبر (کرک نشده) استفاده و هر چند وقت یک‌بار آن را به روز کنید.

به پیامک‌ها و ایمیل‌هایی با محتوای اینکه شما برنده شده‌اید، توجه نداشته باشید. زیرا اکثر آنها تنها برای دسترسی به‌حساب بانکی‌تان ارسال می‌شوند.

 

کلاهبرداران اینترنتی دستگیر میشوند ، نگران نباشید

اگر مالتان را توسط کلاهبرداران اینترنتی از دست داده اید نگران نباشید ، نکته بیار امیدوارد کننده اینجاست  که تاکنون تعداد زیادی از کلاهبرداران اینترنتی توسط پلیس فتا دستگیر شده و اموال دزدی شده به مالباختگان برگشته است. با این وجود و به‌رغم این‌که پلیس اغلب راه‌های کلاهبرداری‌های اینترنتی را شناسایی کرده و سارقان را دستگیر می‌کند، هر روز تعداد زیادی از مراجعان به پلیس فضای تبادل اطلاعات یا همان فتا مراجعه می‌کنند تا مشخص شود هکر‌ها و دزد‌های اینترنتی همیشه ایده‌های جدیدی برای کلاهبرداری دارند.

نوشته شده توسط وکیل پایه یک دادگستری تاریخ ارسال ۱۳۹۸/۰۳/۱۸ 45 نظر 15349 نمایش دسته کیفری

دیدگاه کاربران

مريم در تاریخ ۱۳۹۹/۲/۲۹

سلام، یک پیج در اینستاگرام میگفت سوالات کنکور میفروشم. منم اول پول پیش دادم و کم کم پول ازم میگرفت میگفت پول بده واسه امنیت خودت و همچنین پول برای امنیتت تو سازمان و اینکه اسمت نباشه و .. و هروقت هم پول رو دودقیقه دیرتر واریز میکردم خسارت میگرفت. تا اینکه هشت میلیون و پانصد هزارتومن ازم برداشت . من متوجه کلاهبرداری این شدم. همش هم میگفت تا با این امنیت صحبت کنم. گفتم پولمو پس بدین گفت ٢ میلیون از پولو به عنوان خسارت برمیداریم ، منم قبول کردم و یه تاریخ داد که پول برگشت میخوره به حسابتون، و همون روز تاریخ باز تاریخو عوض کرد انداخت تاریخ دیگه، باز بهونه اورده میگه تیّم امنیت گفته ٢١٠ تومن واریز کن تا تو همون تاریخ پولو پس بدیم اگه تا ساعت ١۵ واریز نکنی خسارت سه برابر میشه. منم قبول نکردم ، چندتا حرف بهش توپیدم که شما کلاهبردارین و … میگه این نوع حرف زدنتون رو تیم امنیت بررسی میکنن و تکلیفتون رو معلوم میکنن. و گفتم شکایت میکنم گفت شماره کارت به نام من نیس و نگرانی ندارم….. الان من باید چیکار کنم توروخدا کمکم کنین این همه پول کم نیس، من دیوونگی کردم من پشیمونم .. یعنی پولم پس میدن اگه شکایت کنم؟؟…

وکیل پایه یک دادگستری در تاریخ ۱۳۹۹/۲/۲۹

شکایت کنید در صورت امکان خسارت شما جبران میشود

Alizafary در تاریخ ۱۳۹۹/۲/۲۸

سلام من داخل یه پیج دیدم گوشی واسه فروش گذاشتن پاینشم آیدی فروشنده رفتم پی وی طرف گفت برام پولو بریز تاگوشیو برات بفرستم منم مبلغ یک میلیون او هشصدهزارتومان ریختم ب حسابش البته شمارشو عکس شناس نامشو و شماره عابرشو دارم تمام چتهامونم هس
میخواستم ببینم باید چکار کنم و اینکه آیا ب نتیجه ای میرسم

وکیل پایه یک دادگستری در تاریخ ۱۳۹۹/۲/۲۸

بله.به نتیجه میرسید.از ایشون شکایت کلاهبرداری اینترنتی بکنید

مرضیه در تاریخ ۱۳۹۹/۲/۲۶

با سلام
از یک پیج مانتو فروشی خرید کردم که بعد از واریز وجه قرار بود کد رهگیری بفرسته که نفرستاد و بعد از چند سری پیغام پاسخگو نیست و مثلاً بلاک کرده…. عکس کارت بانکی که فرستاده و فیش واریزی و همچنین پیغام های رد و بدل شده بابت این خرید در تلگرام موجود هست. چکار میتونم بکنم؟ این موارد قابل پیگیری هست یا نه و اینکه این فرد کلاهبردار دستگیر میشه یا پول برگردونده میشه یا نه؟ چون با توجه به چیزی که از رفتار این پیج و ادمینش دیدم به نظر میاد سر خیلی هارو کلاه گذاشته اینجوری.

وکیل پایه یک دادگستری در تاریخ ۱۳۹۹/۲/۲۶

سلام.از ایشان طبق توضیحات شکایت کنید.احتمال نتیجه گرفتن شما زیاد است.

علی شهنوازی در تاریخ ۱۳۹۹/۲/۲۰

سلام تو برنامه دیوار ی آگهی بود فروش اکانت کلش با هم رفتیم تلگرام من پول واریز کردم ولی بعد واریز بلاک شدم پولم ۲۵۰تومن پود آیا ارزش و وقت داره که پولمو پس بگیرم یا اینکه هزینه شکایت ارزش داره شکایت کنم ؟؟؟

وکیل پایه یک دادگستری در تاریخ ۱۳۹۹/۲/۲۰

اگر حوصله پیگیری داشته باشید بله

Mahziar در تاریخ ۱۳۹۹/۲/۱۶

سلام خسته نباشید از حساب من ۲۰۰ هزار تومان بعنوان خرید اینترنتی کم شده در صورتیکه اصلا خریدی انجام نداده بودم میخواستم بدونم هزینه طرح شکایت چقدره؟ آیا ارزش داره وقت و پول رو هزینه شکایت کنم؟ تشکر

وکیل پایه یک دادگستری در تاریخ ۱۳۹۹/۲/۱۶

سلام.از لحاظ مالی ارزش ندارد مگر طرف محکوم شود و برای اخذ رضایت شما هر هزینه ای که شما ادعا کنید پرداخت نماید.

1 2 3 5


مطالب مرتبط